Armenia i Gruzja

SANAHIN · HAGHPAT · ERYWAŃ · ECZMIADZYN · ZWARTNOC · GARNI  · GEGHARD · KHOR VIRAP · NORAVANK

 • ARENI · TSAKHADZOR · SEWAN · DILIJAN · MTSKHETA · ANANURI · TBILISI · SIGNAGI · BODBE

 

PROGRAM RAMOWY 11 DNI

 

Zapisy: ks. Mirosław Matuszny, tel +48 604 988 929

 

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników na lotnisku. Wylot do Tbilisi.

DZIEŃ 2

Przylot do Tbilisi. Przejazd do Sadahlo przy granicy gruzińsko-armeńskiej. Odprawa celno-paszportowa. Obiad. Przejazd na północ Armenii – do regionu magicznych ufortyfikowanych gór i głębokich kanionów. Wizyta w kompleksie Monastyrów Haghpat i Sanahin, znajdujących się na Liście UNESCO. Oba powstały w duchu tej samej epoki – rozkwitu panowania ormiańskiej dynastii Bagratydów. Przejazd do Erywania, odpoczynek. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od placu Republiki, centralnego miejsca stolicy, gdzie odbywają się jarmarki, oficjalne uroczystości, pochody i zgromadzenia. Na placu wyróżniają się budynki rządowe: Parlament, pałac Prezydencki,  Ormiańska Galeria Narodowa. Zobaczymy także Uniwersytet – Yerevan State University, Teatr Opery i Baletu oraz pomnik architekta Erywania Aleksandra Tamaniana. Za pomnikiem znajdują się wysokie monumentalne schody pokrywające całe zbocze „Kaskada – kompleks architektoniczno- artystyczny”. Urzeczywistnia on idee głównego architekta miasta o połączeniu centrum stolicy z północnymi, położonymi wysoko dzielnicami Erywania. Odwiedzimy Muzeum Matenadaran  – repozytorium dawnych rękopisów. Przed gmachem muzeum znajduje się pomnik twórcy alfabetu ormiańskiego Mesropa Masztoca. Kolejne obiekty na trasie zwiedzania to: kompleks sportowo-koncertowy, pomnik i muzeum poświęcone ofiarom ludobójstwa w 1915 r. Odwiedzimy producenta koniaku – degustacja połączona z możliwością zakupu. Wizyta na głównym targu. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd do Eczmiadzynu – duchowej i administracyjnej stolicy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Wizyta w katedrze Eczmiadzyńskiej z IV w., będącej tytularną siedzibą katolikosa wszystkich Ormian, czyli zwierzchnika ormiańskiego Kościoła katolickiego. Pierwotnie została wybudowana na planie centralnym, a po przebudowie przybrała kształt łacińskiego krzyża. Odwiedzimy również świątynię pw. św. Hripsime z VII w. oraz ruiny kompleksu budynków katedry w Zwartnoc z VII w., składającego się ze świątyni św. Grzegorza i pałacu katolikosa. Obiekty te wpisane są na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Powrót na obiadokolację i nocleg do Erywania.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do Garni. Zobaczymy jedyną zachowaną na terenie Armenii świątynię pogańską poświęconą Mitrze – bogowi słońca, zbudowaną w 77 roku. Świątynia zbudowana jest w stylu grecko-romańskim z charakterystycznymi filarami. Wizyta w ruinach Pałacu Królewskiego i Królewskich Łaźniach. Przejazd do unikatowej, znajdującej się w jaskini świątyni św. Geghard z XII–XIII w. Jej nazwa znaczy „święta włócznia”, na cześć długo przechowywanej tu włóczni, którą przebito bok ukrzyżowanego Chrystusa. Włócznię można teraz oglądać w Muzeum Katedralnym w Eczmiadzynie. Klasztor Geghard znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Obiad u rodziny w jednym z wiejskich domów oraz pokaz przygotowywania tradycyjnego ormiańskiego płaskiego chleba wypiekanego w kamiennym piecu. Powrót na nocleg.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do doliny Ararat. Wizyta w kościele Khor Virap – miejscu uwięzienia św. Grzegorza Oświeciciela. Jest to jedno ze świętych miejsc chrześcijańskiego świata. Podziwiać będziemy panoramę na biblijną górę Ararat. Wzgórza wokół Khor Virap były miejscem założenia pierwszej stolicy Armenii – starożytnego Artaszat. Następnie przejazd przez kanion Khor Virap wśród czerwonych skał do Monastyru Noravank z XIII w. Po drodze odwiedzimy lokalną winiarnię we wiosce Areni, degustacja wina. Kontynuacja przejazdu przez przełęcz Selim do miejscowości Tsakhadzor – popularnego w Armenii uzdrowiska, ośrodka turystyki i sportów zimowych. Nawiedzimy zespół klasztorny Keczaris z XI-XII wieku. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Sewan, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie – jednym z największych górskich słodkowodnych jezior Eurazji. Zwiedzimy także karawanseraj – dom zajezdny dla karawan z XVII w. Udamy się do monastyru Sevanavank. Na półwyspie Akhtamar możliwość wykonania zdjęć. Przejazd do górskiego kurortu Dilijan. Przejście ulicą rzemieślników. Zwiedzimy monastyr Haghartsin z XIII w. Przejazd do stolicy Gruzji. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 8

Śniadanie. Przejazd do starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji – Mtskheta. Odwiedzimy historyczne miejsce: monastyr Jvari, Katedrę Svetitshoveli, gdzie zakopany jest całun Chrystusa. Odwiedzane obiekty wpisane są na Listę Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do twierdzy Ananuri z XVII w. położonej na brzegu zbiornika wodnego Jinvali z widokiem na szczyty Kaukazu. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 9

Śniadanie. Zwiedzanie Tbilisi: Stare i Nowe Miasto. Zwiedzanie starówki rozpoczniemy od kościoła Metekhi – świątynia Matki Bożej Metekhejskiej „zawieszona” malowniczo na wysokiej skale nad rzeką, jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli miasta. Spacer do siarkowych źródeł. Następnie zobaczymy twierdzę Nerikala – jedną z najstarszych fortyfikacji miasta. Wizyta w synagodze, Katedrze Sioni i Bazylice Anczischati – jednego z najwspanialszych pomników wczesnego okresu gruzińskiej architektury. Następnie odwiedzimy muzeum – Galerię Niko Pirosmani, oddział Gruzińskiego Muzeum Narodowego. Wizyta w skarbcu Gruzińskiego Muzeum Narodowego, a następnie spacer główną ulicą miasta – Rustaweli. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 10

Śniadanie. Przejazd do starożytnego miasta Signagi, znanego także jako Miasto Miłości, z uliczkami wyłożonymi kamieniami i balkonami w starym gruzińskim stylu. Zobaczymy mury obronne twierdzy, kościół i piękną Dolinę Alazani. Degustacja gruzińskiego wina. Przejazd do monastyru Bodbe – zbudowanego w IX w., przebudowanego w XVII w. Obecnie funkcjonuje on jako klasztor żeński i jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Gruzji. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 11

Przejazd na lotnisko. Przelot do Polski. Zakończenie pielgrzymki.

 

TERMIN: 2019

CENA:      750 € + BILET

 

ZAPEWNIAMY:

 • komfortowy przejazd na całej trasie
 • transfer na lotnisko i z powrotem
 • przelot wraz z opłatami lotniskowymi
 • 9 noclegów w hotelach *** pokoje 2-os. z łazienkami
 • 8 śniadań, 8 obiadokolacji, 2 obiady
 • opiekę i informację turystyczną pilota
 • ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 30 000 € i NNW do 2000 €, do 10 000 zł na terenie RP
 • opłatę na TFG
 • bilety wstępu

UWAGI:

 • wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych
 • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
 • dokument: paszport ważny minimum 6-miesięcy od daty powrotu

Dodaj komentarz