Armenia i Gruzja

SANAHIN · HAGHPAT · ERYWAŃ · ECZMIADZYN · ZWARTNOC · GARNI · GEGHARD · KHOR VIRAP · NORAVANK · ARENI · SEWAN · DILIJAN · MTSKHETA · ANANURI · TBILISI · SIGNAGI · BODBE
PROGRAM RAMOWY 11 DNI

DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników na lotnisku MPL Okęcie, odprawa, wylot do Tbilisi.
DZIEŃ 2
Przylot do Tbilisi. Przejazd do Sadahlo przy granicy gruzińsko-armeńskiej. Odprawa celno-paszportowa. Obiad. Przejazd na północ Armenii – do regionu magicznych ufortyfikowanych gór i głębokich kanionów. Wizyta w kompleksie Monastyrów Haghpat i Sanahin, znajdujących się na Liście UNESCO. Oba powstały w duchu tej samej epoki – rozkwitu panowania ormiańskiej dynastii Bagratydów. Przejazd do Erywania, odpoczynek. Obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 3
Śniadanie. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od placu Republiki, centralnego miejsca stolicy, gdzie odbywają się jarmarki, oficjalne uroczystości, pochody i zgromadzenia. Na placu wyróżniają się budynki rządowe: Parlament, pałac Prezydencki, Ormiańska Galeria Narodowa. Zobaczymy także Uniwersytet – Yerevan State University, Teatr Opery i Baletu oraz pomnik architekta Erywania Aleksandra Tamaniana. Za pomnikiem znajdują się wysokie monumentalne schody pokrywające całe zbocze „Kaskada – kompleks architektoniczno- artystyczny”. Urzeczywistnia on idee głównego architekta miasta o połączeniu centrum stolicy z północnymi, położonymi wysoko dzielnicami Erywania. Odwiedzimy Muzeum Matenadaran – repozytorium dawnych rękopisów. Przed gmachem muzeum znajduje się pomnik twórcy alfabetu ormiańskiego Mesropa Masztoca. Kolejne zwiedzimy to: kompleks sportowo-koncertowy, pomnik i muzeum poświęcone ofiarom ludobójstwa w 1915 r. Odwiedzimy producenta koniaku – degustacja połączona z możliwością zakupu. Wizyta na głównym targu. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do Eczmiadzynu – duchowej i administracyjnej stolicy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Wizyta w katedrze Eczmiadzyńskiej z IV w., będącej tytularną siedzibą katolikosa wszystkich Ormian, czyli zwierzchnika ormiańskiego Kościoła katolickiego. Pierwotnie została wybudowana na planie centralnym, a po przebudowie przybrała kształt łacińskiego krzyża. Odwiedzimy również świątynię pw. św. Hripsime z VII w. oraz ruiny kompleksu budynków katedry w Zwartnoc z VII w., składającego się ze świątyni św. Grzegorza i pałacu katolikosa. Obiekty te wpisane są na Listę Dziedzictwa UNESCO. Powrót na obiadokolację i nocleg do Erywania.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do Garni. Zobaczymy jedyną zachowaną na terenie Armenii świątynię pogańską poświęconą Mitrze – bogowi słońca, zbudowaną w 77 roku. Świątynia zbudowana jest w stylu grecko-romańskim z charakterystycznymi filarami. Wizyta w ruinach Pałacu Królewskiego i Królewskich Łaźniach. Przejazd do unikatowej, znajdującej się w jaskini świątyni św. Geghard z XII–XIII w. Jej nazwa znaczy „święta włócznia”, na cześć długo przechowywanej tu włóczni, którą przebito bok ukrzyżowanego Chrystusa. Włócznię można teraz oglądać w Muzeum Katedralnym w Eczmiadzynie. Klasztor Geghard znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Obiadokolacja u rodziny w jednym z wiejskich domów oraz pokaz przygotowywania tradycyjnego ormiańskiego płaskiego chleba wypiekanego w kamiennym piecu. Powrót na nocleg.
DZIEŃ 6
Śniadanie. Przejazd do doliny Ararat. Wizyta w kościele Khor Virap – miejscu uwięzienia św. Grzegorza Oświeciciela, który przebywał tu 13 lat w małym lochu posądzony przez Ormiańskiego Króla o szerzenie chrześcijaństwa. Jest to jedno ze świętych miejsc chrześcijańskiego świata. Podziwiać będziemy panoramę na biblijną górę Ararat z dwoma ośnieżonymi szczytami. Wzgórza wokół Khor Virap były miejscem założenia pierwszej stolicy Armenii – starożytnego Artaszat, zbudowanego przez króla Artaszesa I, według projektu słynnego Hannibala. Następnie przejazd przez kanion Khor Virap wśród czerwonych skał do Monastyru Noravank z XIII w. Po drodze odwiedzimy lokalną winiarnię we wiosce Areni, degustacja wina. Kontynuacja przejazdu przez przełęcz Selim do miejscowości Sewan, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie – jednym z największych górskich słodkowodnych jezior Eurazji. Zwiedzimy także karawanseraj – dom zajezdny dla karawan z XVII w. Obiadokolację i nocleg w okolicach Jeziora Sewan.
DZIEŃ 7
Śniadanie, po którym chwile relaksu nad jeziorem Sewan. Udamy się do monastyru Sevanavank. Na półwyspie Akhtamar możliwość wykonania zdjęć. Przejazd do górskiego kurortu Dilijan. Przejście ulicą rzemieślników. Zwiedzimy monastyr Haghartsin z XIII w. Przejazd do stolicy Gruzji. Obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 8
Śniadanie. Przejazd do starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji – Mtskheta. Odwiedzimy historyczne miejsce: monastyr Jvari, Katedrę Svetitshoveli, gdzie zakopany jest całun Chrystusa. Odwiedzane obiekty wpisane są na Listę Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do twierdzy Ananuri z XVII w. położonej na brzegu zbiornika wodnego Jinvali z widokiem na szczyty Kaukazu. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 9
Śniadanie. Zwiedzanie Tbilisi: Stare i Nowe Miasto. Zwiedzanie starówki rozpoczniemy od kościoła Metekhi – świątynia Matki Bożej Metekhejskiej „zawieszona” malowniczo na wysokiej skale nad rzeką, jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli miasta. Spacer do siarkowych źródeł. Następnie zobaczymy twierdzę Nerikala – jedną z najstarszych fortyfikacji miasta. Wizyta w synagodze, Katedrze Sioni i Bazylice Anczischati – jednego z najwspanialszych pomników wczesnego okresu gruzińskiej architektury. Następnie odwiedzimy muzeum – Galerię Niko Pirosmani, oddział Gruzińskiego Muzeum Narodowego. Wizyta w skarbcu Gruzińskiego Muzeum Narodowego, a następnie spacer główną ulicą miasta – Rustaweli. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 10
Śniadanie. Przejazd do starożytnego miasta Signagi, znanego także jako Miasto Miłości, z uliczkami wyłożonymi kamieniami i balkonami w starym gruzińskim stylu. Zobaczymy mury obronne twierdzy, kościół i piękną Dolinę Alazani. Degustacja gruzińskiego wina. Przejazd do monastyru Bodbe – zbudowanego w IX w., przebudowanego w XVII w. Obecnie funkcjonuje on jako klasztor żeński i jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Gruzji. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 11
Przejazd na lotnisko. Przelot do Polski. Zakończenie pielgrzymki.

TERMIN: 10 – 20.10.2019
CENA: 3980 zł + 200 $

ZAPEWNIAMY:
• komfortowy przejazd na całej trasie
 transfer na lotnisko i z powrotem
• przelot wraz z opłatami lotniskowymi – połączenie rejsowe PLL LOT wraz z bagażem głównym 23 kg oraz podręcznym 8 kg
• 9 noclegów w hotelach *** pokoje 2-os. z łazienkami
• 8 śniadań, 9 obiadokolacji, 1 obiad
• opiekę i informację turystyczną pilota – przewodnika lokalnego
• ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 30 000 € i NNW do 2000 €, do 10 000 zł na terenie RP
bilety wstępu, opłatę na TFG
INFO:
• wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych
• program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
• dokument: paszport ważny minimum 6-miesięcy od daty powrotu

Dodaj komentarz