Informacje dla pielgrzymujących do Etiopii szlakiem świątyń abisyńskich

ETIOPIA
Informacje praktyczne przed wyjazdem

ZBIÓRKA:
12 listopad 2018, godz. 07.30 rano: spotkanie z pilotem na lotnisku Okęcie w Warszawie, przy tzw. Meeting Point, rozdanie dokumentów podróży, odprawa bagażowa, 09.30: wylot z Warszawy. W razie problemów z dotarciem na lotnisko prosimy o kontakt z pilotem.
PILOT WYJAZDU:
Radosław Krobski: +48 691 310 929

TERMINY LOTÓW: Linie Lufthansa
12 listopad 2018, nr lotu LH 1347, Warszawa – Frankfurt 0930 1125 12 listopad 2018, nr lotu LH 598, Frankfurt – Addis Abeba 1410 2255

25 listopad 2018, nr lotu LH 599, Addis Abeba – Frankfurt 0055 0635 25 listopad 2018, nr lotu LH1348, Frankfurt – Warszawa 1210 1345

DOPUSZCZALNY BAGAŻ:
Bagaż na przeloty Lufthansą:
Bagaż podręczny: 1 szt. bagażu podręcznego, maks. 55 x 35 x 25 cm do 8 kg oraz 1 akcesorium, np. torebka, aktówka lub laptop, maks.: 40 x 30 x 15 cm. Maksymalna waga łącznie 12 kg
Bagaż główny: max. suma wymiarów: 158 cm i waga do 23 kg
Płyny, aerozole i żele w bagażu podręcznym! Zgodnie z przepisami zalecanymi przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO) mają zastosowanie następujące ograniczenia w zakresie przewożenia płynów, aerozoli i żelów wobec pasażerów wylatujących lub będących w tranzycie na różnych międzynarodowych lotniskach, łącznie z Dubajem:
Wszystkie płyny, żele i aerozole, pasty, balsamy, kremy, napoje oraz inne przedmioty o podobnej konsystencji muszą znajdować się w opakowaniach o pojemności nie większej niż 100 ml. Przewożone w pojemnikach większych niż 100 ml nie będą akceptowane, nawet jeśli pojemnik będzie wypełniony tylko częściowo.
Te pojemniki muszą być umieszczone w przezroczystych, otwieranych plastikowych torebkach o maksymalnej pojemności nieprzekraczającej jednego (1) litra. Większe torebki, których nie da się szczelnie zamknąć, takie jak np. składane torebki śniadaniowe, nie są dopuszczalne. Pojemniki muszą mieścić się swobodnie w przezroczystych plastikowych torebkach, które należy całkowicie zamknąć. Plastikowa torebka będzie przedstawiona do kontroli wzrokowej w punkcie kontrolnym.
Dopuszczalna jest wyłącznie jedna przezroczysta plastikowa torebka na jednego pasażera. Wyjątki stanowią lekarstwa, żywność oraz produkty żywnościowe dla osób o szczególnych wymogach żywieniowych. W takim wypadku trzeba będzie przedstawić odpowiednie i proporcjonalne środki weryfikacji natury takich przedmiotów. Aby ułatwić kontrolę i uniknąć zakłóceń na obrazie rentgenowskim, plastikowe torebki powinno się przedstawiać do prześwietlenia oddzielnie od pozostałego bagażu podręcznego, płaszczy, kurtek i laptopów.

ZAKWATEROWANIE: pokoje dwuosobowe
Addis Ababa – Standard – Caravan Hotel – www.caravanaddis.com
Bahir Dar – Standard – Bete Daniel www.betedanielhotelbahirdar.com
Góry Semien – Standard – Sona Hotel – www.sonahotelethiopia.com
Axum – Standard – Consolar Hotel – www.consolarhotelaxum.com
Mekele – Standard – Yordanos Hotel – www.yordanoshotels.com
Lalibela – Standard – Panoramic View- www.panaromicviewhotel.com
Awash – Standard – Genet Hotel

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Etiopii muszą mieć wizę na przyjazd i pobyt. Osoby małoletnie podróżujące bez rodziców powinny przedstawić ich pisemną zgodę na podróż, aby otrzymać wizę. Obywatele polscy o wizę mogą wystąpić poprzez system „e-visa” dostępny pod adresem www.evisa.gov.et , jak również mogą taką wizę uzyskać na lotnisku w Addis Abebie. Wiza turystyczna uzyskana na lotnisku kosztuje 50-100 USD, w zależności od liczby wjazdów. Z uwagi na długie kolejki, czas wymagany do uzyskania wizy wjazdowej na lotnisku sięga ok. 1 godziny, stąd sugerujemy aplikować o wizę on-line, czas oczekiwania na wizę to 3 dni robocze (aplikujemy zatem maksymalnie 4 dni przed wyjazdem). Podróżni, którzy chcą uzyskać wizę na lotnisku ustawiają się w kolejce do stanowisk wystawiających wizy, a nie do stanowisk kontroli paszportowej. Przy wjeździe wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu oraz minimum 1 stronę bez pieczątek.

PROGNOZOWANA TEMPERATURA
Wyjazd ma miejsce w terminie etiopskiej pory suchej, jest to najkorzystniejszy termin na zwiedzanie Etiopii ze względu sprzyjającą temperaturę i brak opadów.
Addis Abeba: temp. do 28 st., nocami chłodno do 8 st.
Axum: temp. do 28 st., nocami do 10 st.
Góry Semien: temp. do 28 st., nocami do 6 st.

UBRANIE / OBUWIE
Zalecamy lekkie i przewiewne ubrania z bawełny i lnu. Prosimy również zabrać letnie ubrania, nakrycie głowy, kremy ochronne, leki według osobistych potrzeb, sandały ale na wieczory warto wziąć cieplejsze bluzy, polary.

CO POTRZEBUJESZ
W bagażu podręcznym warto mieć wszystkie niezbędne rzeczy (bielizna na zmianę, medykamenty, itp.) w razie zagubienia głównego bagażu
Krem do opalania min. 20 i kapelusz
Krem nawilżający do rąk i twarzy, pomadka ochronna do ust
Mały plecak na lokalne wycieczki
W przypadku noszenia szkieł kontaktowych warto wziąć zapasowe okulary (kurz na trasie)
Apteczka pierwszej pomocy (warto mieć tabletki przeciw alergiczne tzw. tabletki antyhistaminowe)
Krem przeciw komarom (z jak największą % zawartością środka DEET, krem przeciw komarom – najlepszy to MUGGA do kupienia na www.mugga.com.pl , krem do smarowania ciała), środki po ukąszeniu typu Fenistil
Aparat fotograficzny (warto mieć zapasową baterię) z torbą ochronna przed kurzem
Dodatkowe karty pamięci do aparatu
Okulary przeciwsłoneczne
Mokre chusteczki, bardzo przydatne w upale, zastępujące często kran lub prysznic
Okrycie głowy, kapelusz, czapka
Długopisy i drobne art. Szkolne, maskotki dla dzieci spotykanych po drodze. Ozdoby do włosów i drobna biżuteria dla kobiet, jeśli chcemy za coś podziękować. To jednakże ogromny dylemat – wozić prezenty, czy ich nie wozić, kwestia kontrowersyjna i trudna, pozostawiam ją każdemu do przemyślenia i podjęcia decyzji …
Worki na śmieci w które zmieści się nasz plecak, jako ochrona przed kurzem podczas drogi

UBEZPIECZENIE
Ubezpieczenie AXA: KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 30 000 € i NNW do 4 000 €,

ZDROWIE, SZCZEPIENIA
Zaleca się posiadanie międzynarodowej książeczki szczepień z ważnym szczepieniem przeciw żółtej gorączce (febrze). Okazanie książeczki z ważnym szczepieniem przeciw żółtej gorączce nie jest wymagane przy przylocie z Europy, natomiast z krajów afrykańskich, Ameryki Południowej i Azji jest obowiązkowe. Zaleca się także szczepienia (szczepienia przypominające) przeciw: żółtaczce typu A i B, tyfusowi, tężcowi, błonicy, polio, gruźlicy i zapaleniu opon mózgowych. Na terenach położonych poniżej 2000 m n.p.m. występuje zagrożenie malarią, choć w sezonie zimowym prawdopodobieństwo zarażenia malarią jest znikome.
Szczepienia należy wykonać w odpowiednim terminie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. Zalecana profilaktyka przeciwmalaryczna powinna być stosowana przed, w trakcie i po zakończeniu imprezy turystycznej. W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z lokalnym punktem szczepień lub lekarzem chorób tropikalnych. Listę poradni można znaleźć m. in. na stronie internetowej Centrum Informacji Medycyny Podróży:
www.cimp.pl.
Ze względu na duże zagrożenie pasożytami i bakteriami pokarmowymi, zaleca się spożywanie wody butelkowanej, unikanie napojów z lodem niewiadomego pochodzenia oraz częste mycie rąk (koniecznie przed każdym posiłkiem). Należy o tym pamiętać zwłaszcza na prowincji, gdzie warunki higieniczne w hotelach i restauracjach pozostawiają wiele do życzenia. Posiłki w restauracjach, szczególnie tych często uczęszczanych, zwykle są bezpieczne. Należy unikać spożywania surowych jarzyn, zwłaszcza sałaty, w przygodnych restauracjach, a także pamiętać, że małe restauracje mogą nie mieć urządzeń chłodniczych.
Państwowa opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie. Należy korzystać z prywatnych klinik. Stosunkowo tani i godny polecenia jest szpital Balcha w Addis Abebie, w którym pracuje personel rosyjski, choć oferowane
usługi obejmują jedynie podstawowy zakres. W przypadkach poważnych oraz gdy trzeba wykonać specjalistyczne badania, zaleca się klinikę przy Ambasadzie Szwedzkiej. Na prowincji dość często można spotkać ośrodki zdrowia prowadzone przez misjonarzy. Koszt wizyty u lekarza wynosi około 10,00 USD (szpital Balcha) oraz 150,00 USD (Klinika Szwedzka), a doby w klinice prywatnej – minimum 50 USD. Warto być zaopatrzonym w podstawowe leki przeciwgorączkowe, regulujące przemianę materii.
Etiopia – informacje praktyczne
Bezpieczeństwo
Etiopia jest uważana za kraj stosunkowo bezpieczny. Ciężkie przestępstwa przeciw turystom zdarzają się rzadko. Należy zachować środki ostrożności w miejscach publicznych (m.in. na największym targu Addis Abeby – Merkato czy w dzielnicy Piazza) ze względu na kradzieże kieszonkowe. Zdarzają się przypadki oszustw, np. ze strony osób podających się za przewodników, czy kradzieże z samochodów w trakcie postoju na światłach drogowych. Należy
unikać nocnych spacerów w miastach, zwłaszcza w Addis Abebie. W razie konieczności wskazane jest korzystanie z usług miejscowego, zaufanego przewodnika. Na terenach niezabudowanych lepiej zrezygnować z podróży po zmroku – na drogach zdarzają się liczne przeszkody (nieoświetlone pojazdy i zwierzęta hodowlane), a samochód może zostać obrabowany.
Na sytuację wewnętrzną wpływ mogą mieć wydarzenia w Somalii oraz Ogadenie, dlatego należy unikać wszelkich zgromadzeń. Nie należy podejmować publicznych dyskusji na tematy polityczne.
Religia, obyczaje
Ludność Etiopii jest bardzo religijna i skrupulatnie przestrzega licznych postów określonych przez Etiopski Kościół Ortodoksyjny. Wchodząc do kościołów etiopskich, należy zdjąć buty. Turyści zwykle obowiązani są do wykupienia biletów wstępu do świątyń, a także do wniesienia opłat za prawo do wykonywania zdjęć. W okresach postu dania mięsne i rybne mogą być w restauracjach niedostępne. Dość liczną grupę wyznaniową stanowią też muzułmanie. Umawiając się na spotkania należy wziąć pod uwagę fakt, iż większość Etiopczyków liczy czas od wschodu do zachodu słońca, co w konsekwencji powoduje 6-godzinną różnicę pomiędzy czasem etiopskim a czasem zachodnim (przykładowo godzina 6.00 zgodnie ze sposobem liczenia czasu w Etiopii może oznaczać 12.00 godzinę – południe czasu europejskiego).
Przydatne informacje
Lokalna waluta: etiopski birr (ETB). 1 USD= ok. 28,00 ETB (stan na wrzesień 2018).
Tylko banki uprawnione są do wymiany pieniędzy. Wymiana na czarnym rynku ma charakter nielegalny. Bankomaty i urządzenia do przyjmowania opłat kartą (poza kilkoma hotelami w Addis Abebie – karty Visa lub MasterCard) są nieliczne. Należy przywieźć dewizy w gotówce (najlepiej USD, ale koniecznie banknoty nie starsze niż z 2001 r.). System bankowy jest bardzo słabo rozwinięty.
Podróżując poza Addis Abebą, należy zaopatrzyć się w lokalną walutę, ponieważ możliwości wymiany dewiz są często ograniczone lub w ogóle ich nie ma. Tylko w kilku najlepszych hotelach w Addis Abebie można także płacić kartą kredytową.
Należy bezwzględnie przestrzegać zakazu fotografowania niektórych obiektów, a zwłaszcza budynków, w których znajdują się instytucje państwowe, i mostów. Praktykowana jest konfiskata kamer fotograficznych, a nawet areszt.

UWAGA: cena za imprezę nie zawiera opłat za fotografowanie!

elektryczność
Wtyczki elektryczne i napięcie jest takie jak w Polsce. Gniazdka są w większości hoteli „europejskie” a natężenie wynosi 220V. Bez problemu można naładować w pokoju hotelowym tel. komórkowy lub baterię do aparatu.
Przepisy celne
Osoby przybywające do Etiopii oraz opuszczające jej terytorium zobowiązane są zgłosić na przejściu granicznym wwóz/wywóz wszelkiej obcej waluty o wartości przekraczającej 3000 USD. Opuszczając terytorium Etiopii należy
przedstawić stosowną dokumentację źródła wszelkiej obcej waluty przekraczającej powyższą wartość (dokumentacja sporządzona przed datą wygaśnięcia ważności etiopskiej wizy). Brak stosowania się do tych
przepisów grozi konfiskatą gotówki, a nawet więzieniem. Przepisy te dotyczą również osób dokonujących tranzytu przez terytorium Etiopii powyżej 24 godzin.
Wwóz profesjonalnego sprzętu (kamery wideo, aparaty fotograficzne, urządzenia nagrywające oraz broń strzelecka) wymaga zgody ministerstwa kultury i informacji lub urzędu ds. ochrony środowiska. Amatorski sprzęt turystyczny można wwozić bez ograniczeń. Kontrola na lotnisku skrupulatnie prześwietla bagaż wyjeżdżających. Sprawdzane są zwłaszcza krzyże metalowe oraz wyroby ze skóry i kości zwierząt chronionych.
Przy wywozie pamiątek o większej wartości oraz dzieł sztuki służba celna może zażądać pozostawienia tych przedmiotów na lotnisku przed odprawą w celu sprawdzenia ich wartości. Przedmioty te nie są zwracane, dlatego najlepiej wcześniej uzyskać zgodę Muzeum Narodowego w Addis Abebie na ich wywóz, zaś na wywóz wyrobów ze skór i kości dzikich zwierząt – zgodę urzędu ds. ochrony środowiska. Lokalny sprzedawca z reguły powinien znać powyższe procedury.
Kuchnia
Jedzenie. W Etiopii je się tylko jedno – injerę, naleśnik z tefu, moczony i lekko fermentowany przez pewien czas, który podaje się z wetami (sosami/wsadami). Od shiro (maślano-fasolowy, bardzo łagodny), przez doro wet (z kurczakiem), po kitfo (lub ketfo, z półsurowym mięsem). Wetów jest kilkanaście, ale warto wiedzieć, że każda wersja „na ostro” wykręca język na drugą stronę. Injerę je się palcami, tylko prawą ręką, odrywając kawałek naleśnika i maczając go w sosie.
Mały przewodnik po sosach do injery:
– Doro wot – bardzo pikantny, wodnisty sos z kurczaka.
– Shiro – podawana zazwyczaj na podgrzewaczu, pasta z groszku czy tamtejszej fasoli albo bobu, często pikantna, z czosnkiem i berberie (etiopską odmianą papryczki chili).
– Kitfo – dla odważnych! Ichniejszy tatar czyli surowe mięso z baraniny w tymże tłuszczu, pikantny.
– Kej wot – sos bardzo pikantny, złożony z samych ostrych przypraw. Dla bardzo odważnych smakoszy, przy czym polecamy zaopatrzyć się uprzednio w kilka butelek wody mineralnej do gaszenia pragnienia.
Herbatę Etiopczycy podają na sposób arabski, czyli w niewielkich szklaneczkach, jest bardzo słodka, z dodatkiem kardamonu i przypraw korzennych.
Ambo, czyli woda mineralna ze źródeł Ambo: butelkowana, orzeźwiające woda lekko gazowana, właściwie jedyna alternatywa dla wszechobecnej w Etiopii Coca-Coli.

Zakupy
W giftshopach jest mnóstwo tandety importowanej z Kenii, Indonezji czy Indii (na Mercato też) stąd odradzamy. Warto przywieźć incense do ceremonii parzenia kawy (jest to kadzidło w postaci kostek węgla i proszku, używane do ceremonii picia kawy, jego zapach unosi się każdego dnia w całym kraju), samą kawę (surowe ziarna), szmatki (ręcznie tkane bawełniane białe szale i chusty) i jebenę, gliniane dzbanki do kawy.
Dodatkowo szale netela, bawełniane i wełniane, ręcznie tkane i barwione naturalnie w tradycyjne etiopskie wzory.
Krzyże etiopskie, srebrne, mosiężne i drewniane (krzyże etiopskie mają bardzo różne kształty, w zależności od regionu i kościoła). No i oczywiście przyprawy, m.in. berberie, czyli etiopską odmianę chili oraz kadzidła, mirra.

PAMIĘTAJMY: Zawsze targowanie się jest w dobrym tonie!

ŻYCZYMY PRZYJEMNEJ PODRÓŻY!

Dodaj komentarz