List do Parafian Adwent 2020

Drodzy Bracia i Siostry, Kochani Parafianie !

29 listopada rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Jak zawsze czas adwentu przygotowuje nas  do przeżywania bardzo rodzinnych świąt Bożego Narodzenia, jak też do spotkania z Chrystusem w wieczności, przy końcu świata lub w wydarzeniu osobistej śmierci. W tym roku, kiedy pandemia wpływa na  naszą codzienność, choroba skraca życie wielu ludzi, ten drugi wymiar – przygotowania na osobiste spotkanie ze Zbawicielem –  nabiera bardzo konkretnego duchowego znaczenia. To trudna rzeczywistość dla nas wszystkich: dla pojedynczych osób, rodzin, państwa i Kościoła. Codziennie w naszej świątyni modlimy się o ustanie epidemii. Niedzielną mszę świętą o 11:30, tzw. „sumę” sprawuję za Parafian z dodatkową intencją – aby Bóg zachował nas w zdrowiu duszy i ciała.

Msze święte i nabożeństwa można codziennie oglądać za pośrednictwem naszej parafialnej strony internetowej: https://pawel.lublin.pl/swpawel/msza-swieta-na-zywo/ . Na stronie znajdziemy też bieżące ogłoszenia oraz porządek zamówionych mszy św. O życiu naszej wspólnoty parafialnej możemy dowiedzieć się także z profilu parafii na Facebooku.

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. W dniach 20-22 grudnia odbędą się rekolekcje adwentowe. Podczas Świąt zachęcamy do uczestnictwa w liturgiach w kościele, duża powierzchnia naszej świątyni i zachowywanie przepisów sanitarnych umożliwiają taki udział. Jednakże w tym roku, zgodnie z zaleceniem ks. Arcybiskupa nie odbędzie się tradycyjna wizyta duszpasterska – kolęda. O Błogosławieństwo od Dzieciątka Jezus będziemy prosili podczas mszy świętych odprawianych za Parafian zamieszkałych przy poszczególnych ulicach zgodnie z niżej podanym terminarzem. Zachęcam do uczestnictwa, przyniesienia ze sobą wody do poświęcenia, lub innych rzeczy, które święci się przy okazji kolędy. Będzie to także dla mnie okazja, żeby spotkać się z Wami. Chcę jednak już teraz podzielić się krótką refleksją.

Od 1 lipca tego roku jestem nowym proboszczem naszej parafii. I o ile jestem zbudowany postawą Parafian, ich pobożnością, o tyle sytuacja materialna parafii, głównie z powodu pandemii jest bardzo trudna. Spadek ilości ludzi uczestniczących w mszach skutkuje tym, że zaczyna brakować na podstawowe wydatki związane z funkcjonowaniem kościoła, czy utrzymaniem niezbędnych dla  parafii ludzi (kościelnego, organisty), pomimo wielkiej ofiarności parafian i gości przychodzących do naszej świątyni. Także ilość niezbędnych prac remontowych, czy konieczność kontynuowania zaczętych przed pandemią projektów renowacyjnych jest przeogromna.

Jestem księdzem od 25 lat, dobrze znam funkcjonowanie parafii, lecz podobnej sytuacji jak obecna nigdy wcześniej nie doświadczyłem. Doskonale wiem, że podobny los dzielą także moi Parafianie, że trudno im czasem związać przysłowiowy „koniec z końcem”. Z tym większą pokora proszę o wsparcie duchowe i materialne naszej parafii. Można to zrobić osobiście, składając ofiary przy okazji tacy, jak również dokonując wpłaty na konto parafii Nr: 26 124023821111000039019174  (numer konta znajduje się również na stronie internetowej parafii). Za zrozumienie, życzliwość i wsparcie składam serdeczne „Bóg zapłać!”. Również za dotychczasowe wspieranie i pomoc materialną moim Parafianom i innym Ofiarodawcom serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że wszyscy doczekamy lepszych czasów: wolności od pandemii, spokoju życia i ładu w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. Niech nas wszystkich strzeże i prowadzi Bóg wszechmogący, nasz Pan Jezus Chrystus, Jego i nasza Matka Maryja, a orędują w niebie za nami św. Paweł Apostoł i św. Antoni Padewski – patroni naszej parafii. Z okazji zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego zechciejcie drodzy Bracia i Siostry przyjąć od mnie i duszpasterzy naszej parafii najlepsze życzenia: Niech Boża Dziecina opromienia Wasz dom radością, spokojem i miłością, by był przystanią bezpieczeństwa i dostatku, braterstwa i otwartości, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Niech Jezus błogosławi Wam teraz, w tej chwili i na każdy dzień Nowego Roku 2021!

Szczęść wam Boże! Wasz Proboszcz, ks. Cezary Kowalski

MSZE ŚWIĘTE ZA PARAFIAN 18:30 – BOŻE NARODZENIE 2020

28 grudnia – Bernardyńska, Zamojska

29 grudnia – Boczna Rusałki, Bulwarowa, Miła, Rusałka, Wesoła, Peowiaków

30 grudnia – Narutowicza 14-27 A

02 stycznia – Głęboka, Wiercieńskiego

04 stycznia – Narutowicza 64 – 83

05 stycznia – Obrońców Pokoju, Raabego, Uniwersytecka, Grottgera

07 stycznia – Skłodowskiej, Rowerowa

08 stycznia – Ochotnicza, Szczerbowskiego

09 stycznia – Strażacka, Piłsudskiego

11 stycznia – Lipowa

12 stycznia – Dolnej Panny Marii, Graniczna,  Górna, Gminna

13 stycznia – Zesłańców Sybiru, Narutowicza 30-59

14 stycznia – Wschodnia, Środkowa, Okopowa

15 stycznia – Chopina

16 stycznia – Konopnicka, Orla, Solna, Krucza

Dodaj komentarz