PIELGRZYMKA DO WŁOCH – ŚLADAMI św. JANA PAWŁA II ORAZ KS. DOLINDO


TERMIN: 16 – 23 kwietnia 2020

MONTE CASSINO – SAN GIOVANNI ROTONDO – MANFREDONIA – MONTE SANT’ANGELO – POMPEJE – NEAPOL – RZYM – ASYŻ – COLEVALENZA – WATYKAN PROGRAM RAMOWY 8 DNI

Zapisy: ks. Mirosław Matuszny – +48 604 988 929

Biuro Fundacji Pod Damaszkiem +48 691 345 293

DZIEŃ 1 CZWARTEK Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Rzymu – Ciampino. Przejazd na wzgórze Monte Cassino, które wraz z opactwem benedyktyńskim podczas II wojny światowej było kluczowym punktem obrony niemieckiej „linii Gustawa” zdobytym przez żołnierzy II korpusu. U podnóża klasztoru nawiedzimy cmentarz żołnierzy polskich oraz ich dowódcy gen. Władysława Andersa. Dalszy przejazd do San Giovanni Rotondo na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2 PIĄTEK Msza Św. w San Giovanni Rotondo, po której śniadanie. Następnie nawiedzimy Sanktuarium św. Ojca Pio. Poznamy miejsca, w których Święty prowadził pełne dobroci i poświęcenia życie. Nawiedzimy świątynię klasztorną pw. Matki Bożej Łaskawej, w której przez 52 lata o. Pio spowiadał i sprawował Eucharystię, a także otrzymał stygmaty. Udamy się do nowego kościoła, w którym od czerwca 2013 roku wystawione jest w kryształowej trumnie ciało o. Pio – czas na modlitwę i zadumę. Przejazd do Manfredonii. Czas wolny przeznaczony na wypoczynek na plaży. Przejazd do Monte Sant’Angelo – miejsca, które dało początek kultowi św. Michała Archanioła. Nawiedzenie Sanktuarium św. Michała Archanioła, którego kustoszami od 1996 roku są polscy księża Michaelici. W Świętej Grocie czas na modlitwę i adorację. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3 SOBOTA Wczesne śniadanie lub odbiór pakietów śniadaniowych. Przejazd do Pompei – miasta, które 24 sierpnia 79 r. zostało zasypane na kilkanaście stuleci ponad pięciometrową warstwą pyłu wulkanicznego, który zachował obraz starożytnych Pompei sprzed katastrofy. Nawiedzimy sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Przejazd do Neapolu – spacer po mieście połączony ze zwiedzaniem historycznej części miasta, która została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nawiedzimy m.in. katedrę św. Januarego, patrona miasta, gdzie znajduje się baptysterium z V wieku. Zobaczymy miejsca związane z O. Dolindo Ruotolo, m.in. nawiedzimy Bazylikę S. Paolo Maggiore, gdzie Dolindo Ruotolo przyjął I Komunię Świętą. Odwiedzimy także jego grób przy kościele San Giuseppe dei Vecchi e Immacolata di Lourdes. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Zatoki Neapolitańskiej.

DZIEŃ 4 NIEDZIELA Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Msza Święta. Udamy się do Watykanu – w zależności od obecności Ojca Świętego, weźmiemy udział w modlitwie Anioł Pański. Czas wolny na Placu św. Piotra. Następnie Via della Conciliazione przez most Świętego Anioła udamy się na zwiedzanie Rzymu barokowego: plac Navona, Schody Hiszpańskie, fontanna di Trevi. Ciekawą odmiennością od barokowego charakteru tej okolicy będzie starożytny Panteon. Na placu Hiszpańskim oddamy cześć Matce Bożej, której statua usytuowana jest na szczycie kolumny. Następnie udamy się na Lateran. Przejdziemy do Bazyliki św. Jana – najważniejszej świątyni kościoła katolickiego, pierwszej i najstarszej bazyliki chrześcijaństwa. Świątynia ta jest katedrą biskupów Rzymu – papieży. Ołtarz główny od góry wieńczy gotycki baldachim, wykonany podczas pontyfikatu papieża Urbana V w 1367 roku. Zwiedzimy średniowieczny wirydarz. Kolejny obiekt, który zobaczymy (z zewnątrz) to baptysterium św. Jana – pierwsza i główna kaplica chrzcielna Kościoła Rzymskiego. Zobaczymy także kaplicę San Lorenzo i Święte Schody. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Rzymu.

DZIEŃ 5 PONIEDZIAŁEK Śniadanie lub odbiór pakietów śniadaniowych. Przejazd do Asyżu. Nawiedzenie Bazyliki św. Franciszka – zobaczymy kościół górny ze słynnymi freskami Giotta z życia Świętego oraz kościół dolny z kryptą, gdzie złożone jest ciało Świętego. Przejazd do Bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Zobaczymy Porcjunkulę – pierwszy kościół Braci Mniejszych i celę, w której zakończył swe życie św. Franciszek. Przejazd do Sanktuarium Miłości Miłosiernej w Collevalenza. Nawiedzenie grobu błogosławionej Matki Speranzy. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6 WTOREK Śniadanie. Udamy się do Watykanu. Zwiedzimy część zbiorów Muzeum Watykańskiego oraz Ogrody Watykańskie. Już w XIII w. papież Mikołaj III założył w tym miejscu ogród botaniczny, w którym uprawiano rośliny lecznicze. Kolejni papieże upiększali teren, wprowadzając elementy architektury ogrodowej. Już w okresie renesansu zbudowano liczne fontanny, a wśród rzeźb znalazły się klasyczne arcydzieła jak: Apollo Belwederski i grupa Laokoona. Przejdziemy przy Pałacu Gubernatorskim, przed którym ułożony jest herb papieski z krzewów i kwiatów, którego część niezmienna to klucze św. Piotra i tiara, a część zmieniająca się to symbol papieża. Tuż po konklawe ogrodnicy układają z sadzonek herb nowego papieża i zmieniają kwiaty w zależności od pory roku. Zobaczymy Wieżę św. Jana – okrągłą budowlę, która wznosi się na wzgórzu łącząc dwa skrzydła średniowiecznego muru. Będziemy w ogrodzie różanym z fontannami i pergolami, odwiedzimy także ogród angielski z dziko rosnącymi dębami, wiązami, krzewami śródziemnomorskimi i palmami, w tym najwyższą w Rzymie zwaną „nogą słonia”. Także przy lądowisku znajduje się ogród z kwiatami i drzewami i oryginalną fontanną oraz pomnikiem przedstawiającym scenę objawienia Matki Boskiej z Guadalupe. Spośród licznych fontann wyróżnia się szczególnie największa z nich Fontanna Orła. Z kolei nawiedzimy Bazylikę św. Piotra. W centralnej części kościoła przed kryptą znajduje się ołtarz główny, tzw. papieski, a nad nim wykonany z brązu barokowy baldachim projektu Berniniego. Do naw bocznych przylegają liczne kaplice, w tym kaplica z Pietą Watykańską – rzeźbą Michała Anioła, a obok Kaplica Krucyfiksu. W kaplicy św. Sebastiana pomodlimy się przy grobie św. Jana Pawła II. W trakcie zwiedzania czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w Rzymie.

DZIEŃ 7 ŚRODA Śniadanie. Następnie przejazd do Watykanu, gdzie weźmiemy udział w Audiencji Generalnej. Przejazd w okolice Bazyliki św. Pawła za Murami. Bazylika ta podzielona jest na 5 naw za pomocą ustawionych w rzędach 80 kolumn. Wzdłuż górnej krawędzi ścian biegnie pas medalionów z portretami papieża. Absyda kończąca nawę główną jest ozdobiona mozaiką w stylu bizantyjskim. Ukazano na niej Chrystusa na tronie w otoczeniu świętych: Piotra, Andrzeja, Pawła i Łukasza. Następnie nawiedzimy Bazylikę Santa Maria Maggiore – Matki Bożej Śnieżnej. Świątynię tę nawiedzał Święty Jan Paweł II 8 grudnia w dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. To jedna z „Bazylik Większych”, która zachowała swoją pierwotną formę. W bogato zdobionym marmurowym wnętrzu na szczególną uwagę zasługują mozaiki z V w. przedstawiające sceny biblijne. Kolejno udamy się na zwiedzanie w okolice Rzymu Starożytnego. Zobaczymy m.in.: Koloseum (z zewnątrz), Fora Cesarskie, Kolumna Trajana, Kapitol, Łuk Konstantyna. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8 CZWARTEK Śniadanie. Przejazd do Watykanu – Msza Św. Przy grobie Jana Pawła II. Przejazd na lotnisko. Przelot powrotny. Zakończenie pielgrzymki.

TERMIN: 03.09 – 10.10.2019 CENA: 590 EUR + bilet lotniczy

ZAPEWNIAMY: •

komfortowy przejazd na całej trasie, • 7 noclegów w hotelach ***, pokoje 2-3 os. z łazienkami • 7 śniadań, 7 obiadokolacji • opiekę i informację turystyczną pilota, • ubezpieczenie KL+Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 € do 10 000 zł w RP • bilety wstępu, opłaty drogowe, wjazdy do miast, parkingi, przewodników lokalnych, inne wydatki programowe, TFG INFO: • program o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych, • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom, dokument podróży: dowód osobisty lub paszport • przelot wraz z opłatami lotniskowymi oraz dojazd na lotnisko w Polsce uczestnicy pielgrzymki kupują we własnym zakresie

Sprawdź inne nasze propozycje. Kalendarium pielgrzymek i wycieczek

Dodaj komentarz