Chorwacja i Bośnia z Medjugorie – pielgrzymka, zwiedzanie i wypoczynek

Termin: 21 – 29 września 2018

SARAJEWO – MEDJUGORIE – WODOSPADY KRAVICA – KLEK – MORZE ADRIATYCKIE – DUBROWNIK – MOSTAR
– SPLIT – TROGIR – WYPOCZYNEK NA RIWIERZE ZADARSKIEJ – LUDBREG
PROGRAM RAMOWY 9 DNI
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników i wyjazd z Lublina we wczesnych godzinach rannych. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do Sarajewa. Zwiedzanie zabytkowego centrum miasta, gdzie mieszają się wpływy różnych kultur i religii. Nawiedzimy Katedrę Serca Jezusowego wybudowaną w latach 1884-1889, jako pierwszą rzymskokatolicką świątynię od czasu zburzenia katolickiego kościoła pod koniec XVII w. Zobaczymy między innymi: plac Bascarsija, meczet cesarski, meczet Gazi Husrev-bega, teatr narodowy, neomauretańską synagogę, Latinski Most – miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Medjugorie.
DZIEŃ 3
Śniadanie. Dzień przeznaczony na nawiedzenie Sanktuarium, osobiste refleksje i odpoczynek. Centrum Medjugorie to kościół św. Jakuba. W skromnym wnętrzu świątyni okna zdobią witraże przedstawiające 14 epizodów z życia Maryi Dziewicy oraz sceny związane z objawieniami. Wspólne wejście na Górę Objawień w Podbrdo, na którą prowadzi droga wyznaczona tablicami z brązu przedstawiającymi kolejne tajemnice różańca świętego. To miejsce pierwszych objawień, w którym Matka Boża przekazała widzącym orędzie pokoju. Modlitwa przy Niebieskim Krzyżu. W tym miejscu od 4 lipca 1982 roku, spotyka się grupa modlitewna wizjonera Ivana. Możliwy codzienny udział w wieczornym programie modlitewnym w sanktuarium. Obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do Kleku nad Adriatykiem. Czas wolny. Możliwość zażywania kąpieli morskich i słonecznych. Fakultatywnie wycieczka statkiem fish picnic (ok. 30 €). Wypłynięcie z Kleku. Przypłynięcie do Małego Stonu. Spacer po średniowiecznych murach miejskich. Dalszy rejs na Wysepkę Życia. Rekreacja i obiad. Czas wolny. Kontynuacja rejsu do miejscowości Hodilje. Czas wolny. Powrót do Kleku. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do Dubrownika. Zwiedzanie malowniczo położonego miasta o wspaniałym klimacie, i niezwykłych uliczkach. Znajdują się tu liczne zabytki: ponad 20 bastionów i baszt z X-XV w., pałac Rektorów, pałac Sponza, archiwum dubrownickie, odwach z wieżą zegarową, gotycki klasztor Franciszkanów Mala Braća, najstarsza apteka w Europie (od 1317 roku), gotycki klasztor Dominikanów, renesansowy kościół św. Spasa, barokowy kościół św. Błażeja – patrona Republiki Dubrownickiej, klasztor Klarysek, wielka studnia Onofria i wiele innych zabytkowych budowli. Spacer główną ulicą miasta – Stradun – łączącą dwie bramy miejskie. Krótki spacer po murach miejskich. Pobyt na plaży. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 6
Śniadanie. Do południa możliwy udział w spotkaniu w jednej ze wspólnot na terenie Medjugorje lub wyjazd do Tihaljiny – nawiedzenie kościoła ze słynną przepiękną figurą Matki Bożej Niepokalanej, sprowadzonej z Rzymu w 1972 roku. Następnie przejazd do Mostaru. Zobaczymy kamienisty brzeg niesamowicie turkusowej rwącej rzeki Neretwy z górującym nad nią starym kamiennym mostem. Poczujemy tu prawdziwie bałkański klimat. Spacer po starym mieście. Zobaczymy m.in.: dzielnicę Stara Carsija, w której znajdują się tutaj tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, a także liczne restauracje z lokalną kuchnią. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 7
Śniadanie. Przejazd do Splitu. Spacer po Starówce: pałac Dioklecjana z przełomu II i III w. n.e. katedra z dzwonnicą pw. św. Dujama Biskupa i Męczennika, Świątynia Jowisza, przekształcona w chrześcijańskie baptysterium, ratusz miejski, kościół św. Franciszka, bramy: Srebrna, Złota i Żelazna oraz pozostałości akweduktu. Zobaczymy także malowniczy port. Przejazd do Trogiru – spacer połączony ze zwiedzaniem. Przejazd na obiadokolację i nocleg na północ od Zadaru, nad Adriatyk
DZIEŃ 8
Śniadanie. Czas przeznaczony na wypoczynek na Riwierze Adriatyckiej. Możliwość korzystania z lokalnych atrakcji lub fakultatywnej wycieczki ( np. Jeziora Plitwickie – około 20 € lub Archipelag Wysp Kornati – około 40 € ). Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 9
Śniadanie. Wyjazd w drogę powrotną. W trakcie przejazdu nawiedzimy Sanktuarium Najświętszej Krwi Chrystusa w Ludbregu Kontynuacja podróży powrotnej. Zakończenie pielgrzymki w godzinach wieczornych.

 

KOSZT: 990 PLN + 230 euro (bez wyjazdów fakultatywnych)

ZAPEWNIAMY:
• przejazd komfortowym autokarem,
• 8 noclegów w tym 5 noclegów w pensjonacie w Medjugorie, 3 noclegi w hotelach ***, pokoje 2 os. z łazienkami,
• 8 śniadań, 8 obiadokolacji,
• opiekę i informację turystyczną pilota,
• ubezpieczenie KL + Assistance z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2 000 € i 10 000 zł w RP
• opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
UWAGI:
• Program o charakterze pielgrzymkowym z opieka duchowa kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach św.
• Program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom,
• Niezbędny dokument: paszport lub dowód osobisty,
• Na bilety wstępu, przewodników lokalnych, nagłośnienie i inne wydatki programowe należy przeznaczyć ok 90€ + fakultety

Dodaj komentarz